Blog

Marketing Automation 2024 - trend czy must have?

Przyrost danych, jak również narzędzi marketingowych może być dla wielu pracowników działów marketingu paraliżujący. Jak bowiem obsługiwać wiele narzędzi jednocześnie, zyskać w nich biegłość, by z czasem stawać się ich coraz skuteczniejszym operatorem, a na koniec dnia jeszcze zbierać dane z wielu kanałów reklamowych, by wysmażyć przyjemny raport dla osób C-level w firmie? 


Jest to trudne tym bardziej, że wielu specjalistów marketingu zaczyna skręcać w stronę konkretnych specjalizacji. Ergo jedna osoba będzie ekspertem w dziedzinie Google Ads, ale by trzymać rękę na pulsie i zyskać w tym kanale faktycznie wysoki poziom kompetencji, nie będzie już w stanie uzyskać takiego poziomu dla innego kanału - jak np. Facebook Ads czy SEO. Panele zarządzające danych środowiskiem reklamowym, strategie i taktyki - wszystko to się sprofesjonalizowało i czasy ludzi orkiestr w sensie wykonawczym, już dawno odeszły do lamusa.


Do tego warto dodać równie ważne obszary pracy marketingowca jak UX, Analityka czy chociażby testy A/B. 


W połączeniu wielu działań marketingowych i umiejętnym wyciąganiu z nich wniosków, pomogą platformy marketing automation. I w świetle tego, co napisaliśmy powyżej, wygląda na to, że nie ma od tego odwrotu dla firm chcących być skutecznymi w reklamie i takich, które celują w skalowanie swojego biznesu.

Jakie zalety niesie za sobą wdrożenie marketing automation w firmie?

  • Zwiększenie efektywności: Automatyzacja pozwala na oszczędność czasu przez wyeliminowanie powtarzalnych zadań manualnych.
  • Personalizacja komunikacji: Umożliwia dostosowanie treści marketingowych do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów.
  • Lepsze śledzenie i analiza danych: Zapewnia dokładne śledzenie interakcji klientów i efektywność kampanii marketingowych.
  • Optymalizacja lejków sprzedażowych: Pomaga w efektywnym prowadzeniu klientów przez proces zakupowy.
  • Zwiększona konwersja: Umożliwia skuteczniejsze przekształcanie leadów w klientów dzięki odpowiednio zaplanowanym kampaniom.
  • Poprawa ROI: Skuteczniejsze wykorzystanie budżetu marketingowego prowadzi do lepszego zwrotu z inwestycji.
  • Automatyzacja komunikacji i nurturingu leadów: Ułatwia budowanie długoterminowych relacji z potencjalnymi klientami
  • Lepsze zarządzanie kampaniami wielokanałowymi: Integracja różnych kanałów komunikacji w jednym narzędziu.
  • Wzrost satysfakcji klientów: Szybsza i bardziej spersonalizowana odpowiedź na potrzeby klientów.
  • Narzędzia analityczne: Technologie umożliwiają głębszą analizę zachowań klientów i efektywność działań marketingowych.

Marketing automation - co można zautomatyzować?

Marketing Automation pozwala w jednej platformie połączyć narzędzia do np:


  • tworzenia list mailingowych i wysyłania newsletterów,
  • tworzenia baz do cold callingu i cold mailingu,
  • tworzenia sekwencji handlowych,
  • tworzenia i wysyłania sms-ów,
  • tworzenia formularzy leadowych
  • tworzenia stron typu landing page
  • wysyłki regularnych wiadomości mailowych i przydzielania tasków
  • tworzenia customizowanych raportów i dashboardów dostępnych 24/7
  • przetrzymywania zasobów reklamowych, jak np oferty handlowe, webinary czy poradniki,
  • tworzenia struktur kampanii reklamowych danej usługi lub produktu.
  • tworzenia i publikowania postów na niektórych platformach social media (najczęściej Facebook, LinkedIn, Instagram),
  • segmentacji klientów,
  • tworzenia person, ścieżek klienta i tworzenia baz MQL i SQL 


Innymi słowy - jest potężnie! Z pewnością po początkowym wow pojawia się myśl “no dobra, ale wdrożenie tego musi być potwornie skomplikowane skoro ma zastąpić tyle osób i kompetencji.” 


No to czytaj dalej. :) 

Wdrożenie marketing automation w firmie - jak do tego podejść?

W przypadku wiodących platform dostępne są trzy metody wdrożenia marketing automation we własnym środowisku.


Pierwsza z nich to
wdrożenie we własnym zakresie. Po identyfikacji potrzeb, decydujesz się na konkretne narzędzie i konkretny plan subskrypcji (nie licząc funkcjonalności, różnią się one również liczbą dostępnych kont userów w ramach pakietu oraz możliwą do utrzymywania liczbą kontaktów marketingowych bądź sprzedażowych). Wdrożenie samodzielne jest jednym z najczęstszych powodów porażki w marketing automation. Dzieje się tak, ponieważ firmy inwestując spore pieniądze, nie biorą jednocześnie pod uwagi kosztów czasowych wdrożenia. W efekcie brak oddelegowania konkretnej osoby odpowiedzialnej za wdrożenie skutkuje rozczarowaniem produktem i odrzuceniem całej koncepcji automatyzacji marketingu. 


Druga opcja to
wdrożenie razem z zespołem customer success danego produktu. Sporo platform tego typu ma na utrzymaniu kilku wdrożeniowców, którzy upewniają się, że klient zostanie ze swoim planem na dłużej niż krócej. Każda platforma marketing automation jest zainteresowana maksymalnym wydłużeniem cyklu życiu klienta - logiczne przy systemie subskrypcyjnym. Często jednak takie wdrożenie może być powierzchowne lub - robione z szablonu - niedostatecznie odpowiadać na Twoje konkretne potrzeby.


Jest jeszcze trzecia opcja, która jest często wybierana przez firmy, które bardzo świadomie podchodzą do całego procesu marketing automation. Jest to opcja
wdrożenia systemu CRM czy marketing automation przez podmiot zewnętrzny, wyspecjalizowany w temacie


Trzecia ścieżka gwarantuje, że w zasadzie wszystkie potrzeby zostaną zdefiniowane poprawnie, następnie zostaną przeistoczone w gotowe procesy wewnątrz platformy i będą służyć firmie przez długi czas. Oczywiście - takie wdrożenie będzie dodatkowo płatne, ale pozwala zminimalizować czas potrzebny na wdrożenie i ogranicza ryzyko, że coś pójdzie nie tak. W gruncie rzeczy, oferuje zatem mnóstwo korzyści i oszczędności. 

Kiedy warto automatyzować marketing?

Marketing warto poddać automatyzacji kiedy nasza firma stoi na krawędzi skalowania, a nie chcemy, by koszty np personalne marketingu rosły wprost proporcjonalnie do przychodów. Dobrze też zwrócić uwagę na marketing automation, kiedy koszty prowadzenia reklam (łącznie z wydatkami osobowymi) przekraczają akceptowalny dla danej branży próg rentowności. Wówczas należy szukać optymalizacji kosztów nie tylko w ramach poszczególnych kampanii i źródeł pozyskiwania klientów, ale i samej strukturze i procesach działu marketingu. Może się okazać, że wiele pracochłonnych czynności zjada bezsensownie czas czy potencjał kreatywny. 

Jakie są wiodące platformy do automatyzacji marketingu

Platformy marketing automation często idą w parze z zaawansowanymi systemami CRM (Customer Relation Management), które otaczają Twoją bazę kontaktów i klientów wszystkimi sygnałami na ścieżce ich życia w firmie. Do wiodących i najbardziej popularnych platform na świecie należą zatem Hubspot, Salesforce, User, Monday CRM, Bitrix24 czy narodzony w Polsce SalesManago. Każda z nich oferuje przeważnie podobne funkcjonalności, ale różnią się polityką cenową i tym, co konkretnie w ramach jakiego pakietu można uzyskać. Warto zatem poświęcić czas na dogłębny research, by znaleźć idealne narzędzia dla potrzeb. 

Korzyści z wdrożenia marketing automation

Stosowanie narzędzi marketing automation przynosi liczne korzyści dla firm, zarówno małych przedsiębiorstw, jak i dużych korporacji. Tak wyglądają kluczowe:


Oszczędność czasu i efektywność:


Automatyzacja procesów marketingowych pozwala na wykonywanie wielu zadań jednocześnie, co skraca czas potrzebny na ich realizację. Dzięki temu zespoły marketingowe mogą skupić się na bardziej strategicznych zadaniach.


Personalizacja komunikacji:


Narzędzia marketing automation umożliwiają zbieranie i analizę danych o zachowaniach klientów. To pozwala na bardziej spersonalizowane przekazywanie treści, co zwiększa zaangażowanie odbiorców.


Skuteczniejsze lead nurturing:


Automatyzacja umożliwia śledzenie działań potencjalnych klientów na stronie internetowej i w innych kanałach. Dzięki temu możliwe jest lepsze nurtowanie leadów, dostarczanie im odpowiednich treści w odpowiednim czasie.


Automatyczne segmentowanie:


Narzędzia pozwalają na automatyczne segmentowanie bazy klientów na podstawie różnych kryteriów, takich jak zachowanie online, demografia czy interakcje z treściami. To prowadzi do bardziej ukierunkowanych działań marketingowych.


Zwiększenie konwersji:


Dzięki personalizacji i lepszemu lead nurturingowi narzędzia marketing automation wspierają procesy sprzedażowe, co przekłada się na zwiększenie konwersji i efektywności kampanii.


Integracja z innymi systemami:


Narzędzia te często umożliwiają łatwą integrację z innymi systemami, takimi jak CRM czy systemy analizy danych. To sprzyja spójności danych i efektywnemu zarządzaniu informacjami o klientach.


Analiza danych i raportowanie:


Marketing automation dostarcza obszernych danych o zachowaniach klientów, kampaniach i wynikach. Analiza tych danych umożliwia lepsze zrozumienie efektywności działań oraz podejmowanie bardziej trafionych decyzji.


Redukcja błędów ludzkich:


Automatyzacja eliminuje ryzyko popełnienia błędów ludzkich, które mogą wystąpić przy ręcznym zarządzaniu kampaniami i procesami marketingowymi.


Szybka reakcja na zmiany w zachowaniach klientów:


Dzięki natychmiastowym analizom danych, narzędzia marketing automation pozwalają szybko reagować na zmiany w zachowaniach klientów i dostosowywać strategie marketingowe.


Podsumowując, stosowanie narzędzi marketing automation przyczynia się do zwiększenia efektywności działań marketingowych, skrócenia czasu potrzebnego na ich realizację oraz poprawy relacji z klientami poprzez personalizację komunikacji. To istotne narzędzie w erze konkurencyjnego i bardzo wymagającego marketingu pod względem kompetencyjnym.

Autor: Adam Kubaszewski 18 czerwca 2025
Zobacz najważniejsze funkcje aplikacji mobilnej HubSpot - od skanowania wizytówek po wyświetlanie numeru dzwoniącego bezpośrednio z CRM.
Autor: Adam Kubaszewski 30 maja 2025
Poznaj 14 kluczowych funkcji systemu CRM, które zapewniają efektywne zarządzanie sprzedażą, automatyzację procesów i lepsze relacje z klientami. Dowiedz się, jakie cechy powinna mieć platforma CRM, by wspierać rozwój Twojej firmy.
Autor: Adam Kubaszewski 29 maja 2025
Chcesz skutecznie zarządzać relacjami z klientami i dbać o ich zadowolenie lepiej niż dotychczas? W takim razie postaw na odpowiedni system CRM. Ranking, który dla Ciebie przygotowaliśmy, stanowi zestawienie najlepszych programów tego typu – wybierając jeden z nich, zyskasz możliwość zwiększenia wydajności i skuteczności działań swoich pracowników, a także usprawnisz wiele firmowych procesów. Sprawdź najlepsze CRM i zainwestuj w ten system, który najlepiej pasuje do Twojej organizacji! HubSpot Nasz ranking CRM zaczniemy od najlepszego rozwiązania – zwłaszcza w oczach przedsiębiorców, których celem było usprawnienie pracy trzech kluczowych działów: sprzedaży, obsługi klienta oraz marketingu. HubSpot to narzędzie, które działa już w ponad 135 krajach i obsługuje ponad 216 tysięcy firm, co nie jest dziełem przypadku. System pozwala zautomatyzować sprzedaż i marketing, segmentować klientów według wielu kryteriów, a także obserwować i analizować ich zachowania. Co więcej, daje dostęp do zróżnicowanych raportów, dzięki którym możliwa jest późniejsza optymalizacja działań. HubSpot jest narzędziem płatnym - co prawda ma też darmową wersję, jednak wiąże się ona z dużymi ograniczeniami. HubSpot charakteryzuje się bardzo szerokimi możliwościami integracji z zewnętrznymi systemami, co pozwala stworzyć centrum zarządzania właściwie wszystkimi aspektami firmy w jednym narzędziu. Najważniejsze zalety HubSpot to: możliwość automatyzacji sprzedaży i marketingu; szczegółowa analiza zachowań klientów; bardzo dobra organizacja kontaktów; łączenie działów sprzedaży, obsługi klienta oraz marketingu; prosty interfejs; rozbudowana aplikacja mobilna wbudowany kreator landing pages; szerokie możliwości raportowania. Pipedrive Nieco mniej rozbudowanym systemem, który jednak wciąż reprezentuje najlepsze CRM, jest Pipedrive, który koncentruje się na optymalizacji procesu sprzedażowego. Został wyposażony w liczne funkcje, które umożliwiają efektywniejsze finalizowanie transakcji oraz utrzymywanie dobrych relacji z kontrahentami. Mowa tu między innymi o generowaniu prognoz sprzedaży, śledzeniu zachowań klientów (również tych potencjalnych), automatyzacji e-mail marketingu czy zarządzaniu kontaktami. Ważną informacją dla przedsiębiorców jest bez wątpienia to, że Pipedrive ma polską wersję językową. To narzędzie idealne zwłaszcza dla małych i średnich firm. Najważniejsze zalety Pipedrive to: wiele funkcji wspierających proces sprzedaży; możliwość integracji z licznymi narzędziami; generowanie prognoz sprzedaży; polska wersja językowa; aplikacja mobilna. Salesforce Interesują Cię najlepsze CRM w chmurze? W takim razie poza HubSpotem dobrym rozwiązaniem może być Salesforce, który automatyzuje procesy sprzedażowe i działania marketingowe. Stanowi też dobrą bazę danych o klientach, dając szybki dostęp do różnych informacji i umożliwiając podejmowanie natychmiastowych działań. Wyróżnia go zastosowanie systemów sztucznej inteligencji, jak Einstein AI, które analizują dane i przewidują zachowania klientów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Salesforce można integrować z wieloma aplikacjami, jak: Slack, Microsoft Outlook, Google Workspace, Mailchimp czy Zapier. Minusem jest cena - to znacznie droższy system niż HubSpot. Najważniejsze zalety Salesforce: automatyzacja procesów sprzedażowych i marketingowych; szybki dostęp do informacji o klientach; narzędzia AI, które analizują dane i przewidują zachowania klientów; prosty interfejs, którego obsługa nie wymaga kompleksowego szkolenia; możliwość integracji z wieloma zewnętrznymi aplikacjami. Zoho CRM Jeżeli natomiast szukasz niedrogiego programu CRM dla małej lub średniej firmy, sprawdź Zoho. To system, który oferuje szeroki zakres funkcji, takich jak automatyzacja sprzedaży, zarządzanie leadami, e-mail marketing oraz integracje z popularnymi narzędziami (np. Google Workspace, Microsoft 365 czy Zapier). Do atutów Zoho CRM zaliczamy również możliwość dostosowania interfejsu i procesów do indywidualnych potrzeb firmy, a także wbudowaną sztuczną inteligencję, która pomaga analizować dane i przewidywać zachowania klientów. System działa w chmurze i ma aplikację mobilną, co ułatwia pracę zespołom sprzedażowym w terenie. Minusem może być brak polskiej wersji językowej i uboższe możliwości względem HubSpota. Najważniejsze zalety Zoho CRM: liczne funkcje, które automatyzują sprzedaż i marketing; możliwość integracji z popularnymi aplikacjami; możliwość indywidualnego dostosowania interfejsu; prosta obsługa; działa w chmurze i ma aplikację mobilną; przystępna cena. Creatio Nasz ranking CRM nie mógł obyć się również bez Creatio – narzędzia do zarządzania sprzedażą, marketingiem oraz obsługą klienta. Wyróżnia się on zaawansowaną automatyzacją procesów biznesowych, za co w dużej mierze odpowiada generatywna sztuczna inteligencja, a także brakiem konieczności kodowania, co pozwala na jego łatwe i szybkie wdrożenie w każdej firmie. Co więcej, Creatio oferuje zindywidualizowane cykle pracy dla wielu branż i wbudowaną funkcję BPM, dzięki której można łatwo modelować i optymalizować procesy sprzedażowe. Działa w chmurze, na urządzeniach mobilnych i może być zintegrowany z wieloma aplikacjami, jak Microsoft 365 czy Slack. Najważniejsze zalety Creatio: skuteczna automatyzacja sprzedaży, marketingu i obsługi klienta; funkcje oparte na GenAI; brak kodowania, oznaczający możliwość łatwego wdrożenia; zindywidualizowane cykle pracy; działa w chmurze i ma aplikację mobilną; możliwość integracji z wieloma aplikacjami. ActiveCampaign CRM, który jest narzędziem typu all-in-one. Dla wielu ActiveCampaign to rozwiązanie łączące zarządzanie relacjami z klientami z zaawansowaną automatyzacją marketingową. Jego największą zaletą jest mocno rozwinięta funkcja automatyzacji e-mail marketingu oraz segmentacji klientów. Umożliwia tworzenie spersonalizowanych kampanii oraz dynamicznych ścieżek sprzedażowych, co sprawia, że jest idealny dla firm stawiających na marketing oparty na danych. Integruje się z wieloma narzędziami, takimi jak Shopify, WordPress, Zapier czy Salesforce, będąc przy tym dość intuicyjnym. Najważniejsze zalety ActiveCampaign: narzędzie typu all-in-one; wiele funkcji, umożliwiających zarządzanie klientami i automatyzację procesów biznesowych; wsparcie nie tylko dla działu sprzedaży, ale również marketingu; możliwość tworzenia spersonalizowanych kampanii; szerokie możliwości integracji; intuicyjna obsługa. Insightly Najlepsze systemy CRM, które oferują „wszystko w jednym”, reprezentuje również Insightly. To intuicyjne narzędzie przeznaczone głównie dla małych i średnich firm, łączące zarządzanie relacjami z klientami z funkcjami zarządzania projektami. Oferuje moduł automatyzacji sprzedaży oraz marketingu, co ułatwia organizację pracy zespołowej. Jego dużą zaletą jest integracja z popularnymi aplikacjami, takimi jak: Gmail, Microsoft 365, Slack czy QuickBooks. Insightly ma również wbudowane narzędzia do raportowania i analizy danych, co pomaga w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych. System działa w chmurze i ma aplikację mobilną, zapewniając możliwość pracy zdalnej. Minusem może być brak niektórych funkcji dostępnych w bardziej rozbudowanych programach CRM, takich jak HubSpot. Najważniejsze zalety Insightly: skuteczne zarządzanie relacjami z klientami oraz projektami; moduły automatyzacji sprzedaży oraz marketingu; możliwość raportowania i analizy danych; integracja z wieloma zewnętrznymi aplikacjami; działa w chmurze i ma aplikację mobilną. Sugar Chcąc poprawić wydajność wielu działów, w tym sprzedaży, marketingu oraz obsługi klientów, warto sprawdzić (prawdopodobnie) najlepszy CRM dla startupów, czyli Sugar. Ma wszystkie niezbędne funkcje do zarządzania relacjami z klientami, zapewnia możliwość pełnej personalizacji oraz wdrożenia zarówno w chmurze, jak i lokalnie, a do tego jest bardzo intuicyjny. Wyróżnia się też łatwością wdrożenia. Minusy? Stosunkowo wysoka cena oraz mniej funkcji niż w przypadku innych CRM zaprezentowanych w rankingu. Najważniejsze zalety Sugar: wsparcie dla działów sprzedaży, marketingu i obsługi klientów; wiele funkcji do zarządzania relacjami z klientami; możliwość wdrożenia w chmurze oraz lokalnie; łatwa obsługa. Bitrix24 W naszym rankingu CRM nie mogło zabraknąć również Bitrix24. Może być rozwiązaniem dla firm poszukujących wszechstronnego systemu do zarządzania biznesem, które jednak może być przytłaczające dla mniejszych zespołów potrzebujących prostego CRM. Nie zmienia to jednak faktu, że ma wiele przydatnych funkcji, na czele z zarządzaniem kontaktami, automatyzacją marketingu, generowaniem danych o kontrahentach czy analizą lejka sprzedażowego. Co ważne, narzędzie jest dostępne w języku polskim i ma bezpłatną wersję (dla ograniczonej liczby użytkowników). Najważniejsze zalety Bitrix24: bardzo duża liczba funkcji; możliwość automatyzacji wielu procesów.; kompleksowe narzędzie dla biznesu, nie tylko z zakresu CRM; polska wersja i bezpłatny plan. Outvio Nasz ranking CRM kończymy narzędziem Outvio. Dlaczego? Ponieważ jest to jedna z najlepszych platform do automatyzacji procesów związanych z realizacją zamówień, zwrotami i obsługą posprzedażową dla e-commerce. Umożliwia optymalizację logistyki, integrując się z popularnymi systemami sklepów internetowych, takimi jak Shopify, WooCommerce, Magento czy PrestaShop. Do jego głównych zalet zaliczamy automatyzację wielu procesów oraz funkcje personalizacji brandingu w komunikacji. Najważniejsze zalety Outvio: dobre narzędzie głównie dla sklepów internetowych; liczne funkcje związane z realizacją zamówień i obsługą posprzedażową; integracja z wieloma systemami e-commerce; funkcje personalizacji brandingu. Ranking systemów CRM Mamy nadzieję, że powyższy ranking CRM pomoże Ci wybrać najlepszy CRM dla swojej firmy. Potrzebujesz wsparcia? Zapraszamy do kontaktu – oferujemy wdrożenie HubSpot oraz wiele usług, na czele z pozycjonowaniem oraz reklamą PPC , dzięki którym poprawisz efekty swoich działań marketingowych i zwiększysz przychody ze sprzedaży!